Väike moodulreaktor

“Väike moodulreaktor” ehk VMR on rahvusvahelise definitsiooni järgi kuni 300 MW (megavatti)elektrivõimsust tootev tuumareaktor. Inglise keeles Small Modular Reactor, SMR.

Väike

“Väike” tähendab seda, et võimsus (ja ka mõõtmed) on võrreldes tänapäeval valdavalt kasutuses olevatest reaktoritest (1000+ MW) oluliselt väiksem. Erinevate tootjate reaktorid on võimsusega alates paarikümnest megavatist kuni 300-ni, mõni ka veidi suurem.

Ultra Safe Nuclear Corporatoion MMR

Moodul-

“Moodul-” tähendab seda, et väiksemate mõõtmete tõttu saab reaktori kas sektsioonide kaupa või tervikuna toota tehases, mitte ei pea ehitama seda jaama ehitusplatsil – täpselt nagu moodulmaja. See teeb ehitusaja lühemaks ja kogu projekti odavamaks.

Rolls-Royce UK SMR reaktor veokil

Väikese moodulreaktoriga jaam

OHUTUM

Väikeses reaktoris on vähem tuumkütust ning ohutussüsteemid on integreeritud ühtseks tervikuks, mis tagab parema reaktorisüdamiku jahutuse ja väliskeskkonnast eraldatuse.

STANDARDISEERITUD KOMPONENDID

Suured reaktorid pannakse kokku elektrijaamas, moodulreaktoreid saab toota tehases. See vähendab hilisemaid probleeme jaama ehituse käigus ning detaile saab kiiresti vahetada.

LĂśHEM EHITUSAEG

Väikese reaktori ehitus võtab vähem aega ja puhas elekter jõuab tarbijateni kiiremini. See vähendab ka majanduslikku riski – jaam saab hakata elektrit müüma kaheksa aasta asemel kahega.

PAINDLIKUM TOOTMINE

Väikese reaktori tootmisvõimsust on parem juhtida ning see toimib hästi ka taastuvenergia tootmisega võrkudes, kus on suurem vajadus kiiresti tootmisvõimsust lisada või vähendada.

VĂ„HEM EHITUSMATERJALI


Väikesed moodulreaktorid on lähituleviku tehnoloogia tuumaenergia kasutamiseks. Väikese moodulreaktoriga  elektrijaamad on kĂĽll tööpõhimõttelt tuumajaamad, kuid nii ehituselt, ohutuselt kui ökonoomikalt väga erinevad 20. sajandi suurtest ja ĂĽlikeerukatest tuumajaamadest. Väikese moodulreaktoriga jaamad on kĂĽmneid kordi väiksemad – need võtavad vähem ruumi, kuid annavad ikkagi palju CO2-vaba puhast elektrienergiat ilmast ja aastaajast sõltumata.

Fermi Energia analĂĽĂĽsib hetkel mitut kõige potensiaalsemat reaktoritehnoloogiat, mille on välja sõelunud teostatavusanalĂĽĂĽs (pdf). Lõplik tehnoloogia valik tehakse projekti hilisemas faasis. Välistatud ei ole ka mõni muu reaktoridisain, kui selline uus konkurentsivõimeline tehnoloogia turule peaks tulema.

Oluliseks valikukriteeriumiks on see, et vastav reaktorimudel oleks kõigepealt valmis ehitatud ja praktikas oma toimivust ja arendusmeeskonna lubadusi tõestanud USA-s, Kanadas või UK-s, kus on olemas ka piisavalt pädevad kontrolliasutused. 


Arenduses kaugele jõudnud ja lähiajal ehitusvalmis väikereaktorid

NimiVõimsusTüüpArendaja
VBER-300300 MWeSurveveereaktorOKBM, Venemaa
NuScale77 MWeIntegreeritud surveveereaktorNuScale Power + Fluor, USA
SMR-160160 MWeSurveveereaktorHoltec, USA + SNC-Lavalin, Kanada
SMART100 MWeIntegreeritud surveveereaktorKAERI, Lõuna-Korea
BWRX-300300 MWeKeevaveereaktorGE Hitachi, USA
PRISM311 MWeNaatriumjahutusega kiirete neutronitega reaktorGE Hitachi, USA
Natrium345 MWeNaatriumjahutusega kiirete neutronitega reaktorTerraPower + GE Hitachi, USA
ARC-100100 MWeNaatriumjahutusega kiirete neutronitega reaktorARC with GE Hitachi, USA
Integral MSR192 MWeSulasoolareaktorTerrestrial Energy, Kanada
Seaborg CMSR100 MWeSulasoolareaktorSeaborg, Taani
Hermes prototype<50 MWtTRISO kĂĽtuseosakestega sulasoolareaktorKairos, USA
RITM-200M50 MWeIntegreeritud surveveereaktorOKBM, Venemaa
RITM-200N55 MWeIntegreeritud surveveereaktorOKBM, Venemaa
BANDI-60S60 MWeSurveveereaktorKepco, Lõuna-Korea
Xe-10080 MWeKõrgtemperatuurne reaktorX-energy, USA
ACPR50S60 MWeSurveveereaktorCGN, Hiina
Moltex SSR-W300 MWeSulasoolareaktorMoltex, Suurbritannia

Media

Viited

Arenduses reaktorid IAEA lehel

Piisavalt väikesed, piisavalt võimsad: millised väikereaktorid on maailmas olemas ja millised tulevad juurde?

Dokumendid

TeostatavusanalĂĽĂĽs väikse moodulreaktori (VMR) sobivusest Eesti energiavarustuse tagamiseks ja kliimaeesmärkide täitmiseks 2030+ | PDF